Podle čeho vybírat nátrubek
Nátrubek či též náústek je kovový (v dnešní době i plastový) nástavec žesťových hudebních nástrojů. Hráč vytváří tóny chvěním svých rtů a současně foukáním do nátrubku. Čím jsou rty napjatější, tedy čím větší je tlak vzduchu překonávajícího úzkou škvíru mezi sevřenými rty, tím vyšší tón zazní. Ke hraní nejvyšších tónů je třeba dobré techniky nátisku. Naopak tóny pod standardním rozsahem nástroje, tzv. „pedálové“, vyžadují téměř otevřená ústa.
Nátrubek může mít různé velikosti a tvary, např. „kotlíkové“ nátrubky (trubka, pozoun, tuba) či nátrubek „nálevkový“ (zejména lesní roh). Obecně čím níže znějící nástroj, tím větší nátrubek. Žesťové nástroje jsou definovány právě tím, že mají nátrubek.
Nátrubky se dají obecně rozdělit podle hloubky kotlíku což je označeno číselnou řadou 1 (nejhlubší) - 3 (nejmělčí). Čím má nátrubek hlubší kotlík tím je hra hlubokých tónu komfortnější, avšak vysoké tóny jsou zastřené. Naopak, čím je kotlík mělčí, tím lépe se hrají tóny vysoké a obtížně tóny hluboké. Existují ještě speciální nátrubky, které mají nestandartní rozměr příruby, širokou, úzkou, podle toho, jak hráči sedí na ústech, nebo nátrubky dvoukotlíkové.
kovový nátrubek pro trubku (stříbrný) (obr. 1 a 2)
plastový nástrubek pro pozoun